logo  

Evening Procession Results for 2013

switch to afternoon procession results for 2013

CLASS 1 TABLEAU

THE JENNINGS CUP

  1st Magnum CC - The Butterfly Ball
  2nd  
  3rd  

CLASS 2 COMIC

THE FROME SELWOOD TROPHY

  1st Just Georges CC - Irish Rovers
  2nd  
  3rd  

CLASS 3 OPEN FEATURE

THE BESWICK CUP

  1st Hot Rock CC - Who You Gonna Call?
  2nd Muppets CC - Chereokee
  3rd Pig & Whistle - Alice in Wonderland

CLASS 4 JUVENILE CARTS

THE HUCKYDUCK TROPHY

  1st Kipling Juvenile CC - What a Night
  2nd  
  3rd  

CLASS 5 LOCAL CARTS

THE DON EAMES TROPHY

  1st Quackerside CC - the Polar Express
  2nd  
  3rd  

CLASS 6 TRADE

THE CARNIVAL TRADE TROPHY

  1st Wookey Hole Caves
  2nd JFT MOT Centre
  3rd Liberty Gymnastics

CLASS 7 GROUP OF MASQUERADERS WITH PROPS

THE CHAMELEON TROPHY

  1st Mojo CC - A Little Moise
  2nd En-Spired CC - Festival of the Dragon
  3rd Storm CC - Grandmas Feather Bed

CLASS 8 JUVENILE GROUP OF MASQUERADERS

THE VIOLET & STANLEY PLEASANTS CUP

  1st Little Legs CC - It's Christmas
  2nd Infinity Dance Team
  3rd  

CLASS 9 ADULT GROUP OF MASQUERADERS

THE AMOR CUP

  1st The Troupe
  2nd  
  3rd  

CLASS 10 MASQUERADERS PAIRS

THE WOODLAND CARNIVAL CUP

  1st Dee Gee's CC - Clean Sweap
  2nd Arcadia CC - Warriors of Tonatiuh
  3rd Burrow Comedians - Lumberjacks

CLASS 11 LOCAL MASQUERADERS

HOME IN FROME TROPHY

  1st Frome Community College
  2nd Frome Ladies Hockey Club
  3rd  

CLASS 12 JUNIOR MASQUERADER

THE CARAB CARNIVAL CUP

  1st Natasha Shaw - Fire Bird
  2nd Izzy Wheeler - King of the Fishers
  3rd Lotty Wheeler - Ink Cap Mushroom

CLASS 13 ADULT MASQUERADER

THE FROME CARNIVAL CUP

  1st Abbie Haines - Paradise Island
  2nd Roger Musprett-Hamilgon - Rio Carnival at the Movies
  3rd Dean Sainsbury - Mr Scrooge

CLASS 14 MISCELLANEOUS (NON TRADE)

THE OASIS CARNIVAL CUP

  1st Next Generation CC 
  2nd Satco
  3rd  
   

SPECIAL CUP WINNERS 2013

The Best Single Pair of Collectors
The Collectors Cup
Tooti Fruiti
   
The Best Group of Collectors
The Roy Barnes Cup
Frome Fire Brigade
   
The Best Turned Out Local Majorettes
The Rotary Plus 1987 Shield
Frome Charisma
   
The Best Turned Out Non-Local Majorettes
The Frome Carnival Majorette Shield
Chard Goldstars
   
The Best Turned Out Marching Band
The Whitlock Shield
The Batala Street Band - Portsmouth
   
The Most Entertaining - Comic Entrie (All Classes)
The Staplemead Cup
Stan Collis
   
The Best of 1st Prize Winners Classes 8 & 12
The Colts Masqueraders Cup
Natasha Shaw - Fire Bird
   
The Best of 1st Prize Winners Classes 9 & 13
The Arthur Cornish Cup
Abbie Haines - Paradise Island
   
The Best Costumes Classes 1 - 5
1st Winning the Frome Carnival Shield
Hot Rock CC
2nd Winning the Runner Up Shield Muppets
   
The Best Costumes Classes 7 to 14
The Town Crier Cup
Dee Gees CC
   
The Best Dressed Driver of a Towing Vehicle
The Aliens Trophy
Kiplings
   
The Best Local Wessex Entry
The Roy Butler MBE Cup
Abbie Haines - Paradise Island
   
The Spirit of Carnival - Judged by the Frome Town Crier
The Spirit of Carnival Cup
Just Georges - for carrying on when the cart was taken off the road
   
The Best Overall Walking Entry Classes 7 to 14
The Chuckes Cup
Natasha Shaw - Fire Bird
   
The Best Overall Float Classes 1 to 5
The Butler & Tanner Social Club Cup
Hot Rock CC
top of page